توانبخشی

سکته مغزی ناتوان کننده ترین بیماری بزرگسالان محسوب می شود و از آنجایی این بیماری ارگانها و سیستمهای مختلف بدن را درگیر می کند، برخورد درمانی علمی با آن نیز باید به صورت جامع نگر و چند تخصصی (Multidisciplinary) باشد.

 

لازم به تذکر است که برخلاف روند نادرست متداول در کشور ما، توانبخشی این بیماری تنها به فیزیوتراپی محدود نمی شود. بلکه تخصصهای توانبخشی دیگری، که گاها” اهمیت بیشتری از فیزیوتراپی دارند و تحت نظارت و برنامه ریزی تیم پزشکی فعالیت می کنند، باید در برنامه های بازتوانی بیماران دخالت داشته باشند.

سکته مغزی در اغلب موارد بخودی خود کشنده نیست و بخش قابل توجهی از بیماران تنها پس از چند روز با درجاتی از نقائص جسمی از بیمارستان ترخیص خواهند شد، ولی آنچه این بیماری را در ردهء سوم علل مرگ در اثر بیماری در دنیا قرار داده عوارض دراز مدت و ناتوان کنندهء بیماریست و در اینجاست که اهمیت مداخله تیم توانبخشی در جهت پیشگیری و یا به حداقل رساندن این عوارض مشخص می شود.

به عنوان یک قانون کلی، توانبخشی بیمار سکته مغزی باید در زودترین زمان و به بیشترین میزان ممکن انجام گیرد. توجه داشته باشید که بازتوانی در یکسال اول و بویژه در سه ماهه نخست پس از بروز بیماری بسیار بسیار اهمیت دارد.

در سکته مغزی، کلید بهبودی در داشتن انگیزه و پیگیری جدی در مانهای توانبخشی است.

 

کانال تخصصی سکته مغزی

هشدار! کلینیک تبسم (توانبخشی بیماران سکته مغزی) شعبه دیگری ندارد


توجه: هرگونه سوء استفاده از نام کلینیک تبسم (با مدیریت و درمان دکتر روزبه کاظمی از سال ۱۳۸۷) و یا آرم ثبت شده و یا اعلام نام دکتر، پروفسور و ... به عنوان عضو کلینیک تبسم در سایت و یا وبلاگ های به غیر از سایت رسمی تبسم (با آرم ثبت شده به شماره ۱۸۲۱۱۸) غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.