پرسش ها و پاسخ ها
توجه! شما می توانید در این بخش پرسش ها و یا مشکلات خود را از طریق فرم ارسال پرسش در این صفحه با پزشکان کلینیک در میان بگذارید و پاسخ مناسب دریافت نمایید.

آیا ممکن است روحیه و شخصیت فرد پس از سکته مغزی تغییر کند؟

پاسخ مثبت است .به طور خلاصه اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی پس از سکته مغزی بسیار شایعند بویژه در بیماران جوانتر ،سکته ی نیمکره چپ،افراد فعال از نظر اجتماعی و شغلی ،سابقه بیماریهای روانی ، همراهی اختلالات گفتار ،اختلال کنترل ادرار یا مدفوع و موارد متعدد دیگر. البته بسیاری از بیماران پس از مدتی با شرایط جدید تا حدودی تطبیق پیدا کرده و سعی در بهبود خود می نمایند ولی در طی این مدت علائم اضطراب  وافسردگی باید مد نظر خانواده و تیم درمانگر باشد.
نکته دیگر اینست که در برخی از سکته های مغزی بویژه سکته های لوب های پیشین (frontal  cortex) عارضه ای به نام دمانس یا زوال عقل (Dementia) به درجاتی بروز خواهد نمود و یا در صورت وجود تشدید خواهد شد.این عارضه بیش از همه روی عملکردهای عالی مغز مانند قضاوت ،رفتارهای اجتماعی ،حافظه  ،محا سبات وشخصیت فرد تا ثیر گذار است وتشخیص به موقع ان جهت درمان و جلوگیری از پیشرفت بسیار حائز اهمیت است .

Article Rating

ناشناس
# ناشناس
شنبه, 28 مرداد,1396 04:17 ق.ظ
سلام.حدود یکسال و نیم میشه که مادرم دچار زوال عقل شده یعنی رفتاراجتماعی درستی نداره بی قراری شدید وزیاد سوال میپرسه.زندگی براش اهمیتی نداره حتی کسی جلوش جون بده براش مهم نیست.یک سال و نیم پیش بخاطر آنوریسم مغزی ۲۰روز تو کما بود.بهوش اومد یک هفته بعدش عمل شد.دکترشون گفتن حافظه شو از دست داده و کنترل ادرار نداره.که حافظه ش بعد شیش ماه بر میگرده ولی عدم کنترل ادرارش دائمیه.حافظه ش برگشتبعد شیش ماه کنترل ادرارشم بعد نه ماه برگشت.الان از لحاظ عقلی مشکل داره فقط خوردن و خوابیدن و گردشبراش مهمه.هیچی براش اهمیت نداره.دیدن این حالاتش دیونه م کرده باورم نمیشه مادرم که سرتاپا شخصیت و شعور بود حالا مضحکه ی خاص و عام شده.مردم به کاراش میخندن.آیا مادرم حالش خوب میشه یا دائمیه زوال عقلش؟؟

پاسخ تبسم:
دوست گرامی
با شرح حال شما،در صورتیکه بیمارتان از یک سال و نیم پیش تا اکنون دچار پسرفت بسیار واضح و قابل توجه و بویژه سریع شده و تا پیش از این تاریخ روند اختلال رفتار و حافظه بسیار کندتر بود،باید عوامل دیگری که میتوانند موجب زوال عقل(دمانس) شوند و یا آنرا تشدید کنند نیز مورد بررسی قرار گیرند ولی در صورتیکه این روند از چندین سال پیش با "شدت کم "و "سرعت پیشرفتی ثابت" شروع و تا کنون ادامه یافته،مادر گرامیتان یا در مراحل پیشرفته دمانس از نوع آلزایمر ویا مبتلا به دمانس از زیر گروه رفتاری(دمانس فرونتو تمپورال : که اختلالات رفتاری زودتر و بارز تر از اختلال حافظه ایجاد میکند)شده اند. روند و سرعت پیشرفت اختلال ،درمانپذیر بودن یا نبودن آنرا تا حدود زیادی مشخص میکند.
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
جستجو در پرسش ها و پاسخ ها
پرسش و پاسخ ها

کانال تخصصی سکته مغزی

هشدار! کلینیک تبسم (توانبخشی بیماران سکته مغزی) شعبه دیگری ندارد


توجه: هرگونه سوء استفاده از نام کلینیک تبسم (با مدیریت و درمان دکتر روزبه کاظمی از سال ۱۳۸۷) و یا آرم ثبت شده و یا اعلام نام دکتر، پروفسور و ... به عنوان عضو کلینیک تبسم در سایت و یا وبلاگ های به غیر از سایت رسمی تبسم (با آرم ثبت شده به شماره ۱۸۲۱۱۸) غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.