پرسش ها و پاسخ ها
توجه! شما می توانید در این بخش پرسش ها و یا مشکلات خود را از طریق فرم ارسال پرسش در این صفحه با پزشکان کلینیک در میان بگذارید و پاسخ مناسب دریافت نمایید.

در چه مواردی از راههای غیر دهانی مانند PEG یا NG-Tube باید استفاده شود؟

بیمارانی که دچار اختلال در بلع هستند مانند افراد دچار سکته ساقه مغز و یا دچار کاهش هوشیاری در معرض خطر  ورود غذا و مایعات به راههای هوایی و ریه ( aspiration) و ابتلا به عوارض جدی خواهند بود ، بطور کلی بیماران باید از نظر وضعیت بلع توسط یک کارشناس با تجربه در زمینه بلع مورد ارزیابی قرار گیزند . به طور کلی در صورتیکه تغذیه غیر دهانی کمتر از 2 تا 3 هفته مورد نیاز باشد می توان از لوله بینی (NG -Tube) و در مواردی بیش از این مدت تغذیه غیر دهانی بهتر است ، هر چه سریعتر از طریق لوله معده ای (PEG ) تعبیه شود.

Article Rating

علی
# علی
یکشنبه, 17 دی,1396 01:36 ب.ظ
باسلام واحترام،مادر73ساله من سکته مغزی کرده و14روزاست که بستری است ،سمت راست حرکت نمی کند،اماسمت چپ حرکت می کند،نمی تواند صحبت کند،غذا نیز ازراه بینی انجام می شود،پزشک معالج گفته ،مریض پیش رفت یا پس رفت نکرده،تب ندارد،بدنش ورم نکرده است.وقتی صداش کنی ،بابازکردن چشم وحرکت دست وپا پاسخ می دهد.میخواهیم وی را از بیمارستان ببریم،ضمناً گفتند در ریه اش هم عفونت داشت،سوالم این است آیا امید به بهبودی نسبی ایشان،ازقبیل تکلم،غذاخوردن وحرکت سمت راست هست یانه ؟وبفرمائید ما به عنوان اطرافیان وخانواده براش چکار میتوانیم انجام دهیم
تسریع در پاسخ موجب امتنان است


پاسخ تبسم:
دوست گرامی
نکته مهم در مورد بیمار شما اختلال بلع موجود و مراقبت و پیشگیری از عفونت ریه هاست،پس از کنترل عفونت باید هرچه سریعتر برنامه های جامع و صحیح توانبخشی بر روی بلع و گفتار و نیز اندامها شروع شوند که قطعا سبب پیشرفت در وضعیت بیمار خواهند شد.
در پناه پروردگار
دکتر روزبه کاظمی

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
جستجو در پرسش ها و پاسخ ها
پرسش و پاسخ ها

کانال تخصصی سکته مغزی

هشدار! کلینیک تبسم (توانبخشی بیماران سکته مغزی) شعبه دیگری ندارد


توجه: هرگونه سوء استفاده از نام کلینیک تبسم (با مدیریت و درمان دکتر روزبه کاظمی از سال ۱۳۸۷) و یا آرم ثبت شده و یا اعلام نام دکتر، پروفسور و ... به عنوان عضو کلینیک تبسم در سایت و یا وبلاگ های به غیر از سایت رسمی تبسم (با آرم ثبت شده به شماره ۱۸۲۱۱۸) غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.