پژوهش ها و مقالات پزشکی ویژه دانشجویان و گروه های درمانی

تشنج پس از سکته مغزی و نحوه درمان آن

01 آذر 1395 14:27 | 0 نظر
1. به دلیل آسیب و زخمی که در اثر سکته مغزی ایجاد می شود و یا مواد ناشی از خـونریزی که در بافت مغز رسوب می کنند ( مثل هموسیدرین ) بیماران دچار سکته مغزی مستعد ابتلاء به تشنج هستند ، در واقع سکته مغزی شایعترین علت بروز تشنج در بزرگسالان محسوب می شود.
2. اینگونه تشنج ها یا در همان یکی دو روز اول تا نهایتا دو هفته پس از وقوع سکته تظاهر می یابد (early onset ) و یا به طور بسیار شایعتر پس از چند ماه تا حتی دو سال پس از آن بروز می کنند ( late onset ) .
3. به طور کلی تشنج پس از سکته مغزی عارضه دراز مدت قابل توجهی نداشته ولی می تواند علائم سکته مغزی را برای چند روز تشدید کند ( بیمار دچار پسرفت شود ) تنها در نوع تشنج پایدار و بدون وقفه status epilepticus بیمار می تواند در صورت عدم درمان سریع دچار آسیب های جدی و حتی کشنده شود.
4. بطور کلی تشنج های زود هنگام (early onset ) در سکته وسیع ، کاهش سطح هوشیاری پس از سکته ، اختلال در وضیعت املاح و مـواد حیاتی خـون ( مثل سدیم ، کلسیم ، منیزیم ، قند و ... ) و همراهی با برخی بیماریهای همراه مثل کم کاری کلیوی و کبدی به طور شایعتری اتفاق می افتد.
5. نوع دیر هنگام تشنج ( late onset ) به ویژه در سکته های جریان خون قدامی مغز ( مناطق پاریتال – تمپورال ) ، ضایعات وسیع و شدید بودن آسیب جسمی ( مثلا شدید بودن فلج دست و پا ) بیشتر مورد انتظار است.
6. نکته مهم اینست که تشنج می تواند علامتی از وقوع سکته ویا سکته مجدد حتی کوچکی باشد که لزوما در تصویربرداریهای مغزی هم قابل رویت نباشد.
7. درمان معمولا توسط داروهای ضد تشنج مناسب صورت می گیرد که می تواند در فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.
8. تشنج های زود هنگام و پایدار (status epilepticus ( را باید سریعا توسط داروهای وریدی ( مثل دیازپام یا لورازپام ) کنترل کرد. این نوع تشنج ها معمولا به نوع طولانی مدت یا دیر هنگام تبدیل نخواهد شدو شاید به درمان طولانی نیاز نداشته باشند.
9. در مواردی که بیمار هیچگونه حمله ای از تشنج نداشته ، به نظر می رسد نیازی به شروع داروهای پیشگیرانه ضد تشنج به دلیل عوارض و تداخلات داروئی بسیار ، عاقلانه نباشد.
10. در مواردی که فرد بین 6 ماه تا 2 سال پس از سکته مغزی حمله تشنجی داشته باشد ، شروع درمان های دارویی ضد تشنج توصیه می شود. ( مانند کاربامازپین ، لوتیراستام ، سدیم والپرات و غیره )

11. در بروز تشنج در اثر سکته های مجدد نکته مهم اینست که باید به دنبال علتی زمینه ای بویژه اختلالات قلبی لخته ساز گشت آنرا درمان نمود و یا از داروهای ضد انعقاد قوی ( مثل وارفارین و ... ) استفاده کرد ضمن اینکه سایر علل زمینه ساز تشنج نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

 

دکـتر روزبـــه کـاظمــی


تصاویر پیوست
تشنج پس از سکته مغزی و نحوه درمان آن
امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 3.69 با 13 رای

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کانال تخصصی سکته مغزی

هشدار! کلینیک تبسم (توانبخشی بیماران سکته مغزی) شعبه دیگری ندارد


توجه: هرگونه سوء استفاده از نام کلینیک تبسم (با مدیریت و درمان دکتر روزبه کاظمی از سال ۱۳۸۷) و یا آرم ثبت شده و یا اعلام نام دکتر، پروفسور و ... به عنوان عضو کلینیک تبسم در سایت و یا وبلاگ های به غیر از سایت رسمی تبسم (با آرم ثبت شده به شماره ۱۸۲۱۱۸) غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.