پژوهش ها و مقالات پزشکی ویژه دانشجویان و گروه های درمانی

اختلال تکلم و صحبت کردن در بیماران سکته مغزی

03 آذر 1395 18:34 | 2 نظر
به طور کلی مرکز تکلم در 90درصد افراد راست دست و 60درصد افراد چپ دست در نیمکره چپ مغز قرار دارد الباقی افراد یا از نیمکره راست و یا از هر دو نیمکره جهت تکلم (و خواندن و نوشتن)استفاده می کنند.
در آسیب مناطق مختلف تکلم در اثر سکته مغزی به طور شایع سه نوع اختلال دیده می شود:
1) اختلال حرکتی (یا آفازی حرکتی) :
در این نوع آسیب گفتاری بیمار در بیان کلمات وبویژه جملات و نیز نوشتن (آگرافی) مشکل دارد ، این مشکل در موارد شدید از عدم امکان حتی نام بردن اسامی تا اشکال در روانی کلام در موارد ضعیف تر دیده می شود که در بسیاری از موارد به اشتباه فراموشی و حتی آلزایمر تشخیص داده می شود .
2) اختلال حسی –درکی (آفازی حسی) :
در این آسیب بیمار ممکن است در بیان جملات و کلمات مشکل چندانی نداشته باشد ولی در درک و تجزیه- تحلیل کلمات و جملات شنیده شده و یا خوانده شده به درجات مختلف ناتوان باشد ، این بیماران اغلب تکلم نسبتا روانی داشته ولی ارتباط جملات و کلمات با پرسشهای پرسش کننده یا موضوعات مورد نظرکم یا کاملا بی ارتباط است.
3)اختلال حسی-حرکتی(آفازی گلوبال) :
در این نوع از اختلال ،  نه تنها مرکز حرکتی گفتار آسیب دیده ، بلکه بخش حسی و درکی نیز دچار ضایعه است و بنابراین بیمار علاوه بر عدم امکان تکلم و حتی نامیدن دچار مشکل در درک گفتار و مفاهیم گفتاری است . آفازی حسی-حرکتی از نظر درمان مشکل ترین چالش درمانگر محسوب شده و پیش آگهی ضعیف تری برای بهبود دارد.
تصاویر پیوست
اختلال تکلم و صحبت کردن در بیماران سکته مغزی
امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 2.42 با 19 رای

حجت
ﺳﻪشنبه, 02 اردیبهشت,1399 | 11:04 ق.ظ
باعرض سلام همشرمن آقایی چهل ساله که در پی آنوریسم کاروتید دچار یک سکته وپس از آن چند حمله داشت وبه تجویز پزشک آنوریسم گردن ایشان عمل شد بعد از خارج شدن از مراقبتهای ویژه که ده روز با تقریبا حداقل هشیاری تا کمکم سطح هشیاریشانشد وبه بخش منتقل شدند
ولی از همان روز اول علاوه بر فراموشی مشکل تکلمشان بسیار زیاد است
حتی زمانی از وی میخواهم بنویسد قادر نیست
البته پزشکشان میفرمایند فراموشی ناپایدا ر است اما درمورد صحبت کردنشان وضعیت دقیقی به ما نگفتند. پزشک مغزواعصاب خودشان هم در مورد فراموشی هم نطرند ولی مبنطرنمیفرمایند
لطفا شاید با گفتار درمانی بهتر بشود ولی نه مثل همیشه.
لطفا راهنمایی فرمایید


پاسخ تبسم:

هموطن گرامی
احتمال دارد که مشکل فوق الذکر نوعی از اختلال تکلم(آفازی)باشد و نه لزوما اختلال بارز حافظه، توصیه میکنم ، در صورت امکان پس از ترخیص با تلفنهای پذیرش کلینیک، جهت یک جلسه معاینه و ارزیابی بالینی هماهنگ نمایید.
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی

حجت
ﺳﻪشنبه, 02 اردیبهشت,1399 | 11:24 ق.ظ
باسلام خدمت جناب دکتر
همسر بنده مردی چهل ساله که دچار آنوریسم گردن بودند وبه همین علت یک سکته مغزی داشتند تا حملات شدید عصبی به ایشان دست میداد وبه تجویز جراح مواعواعصاب مورد عمل جراحی قرار گرفتند بعداز عمل در بخش مراقبتهای ویژه با کمترین سطح هشیاری بودن تا با بهتر شدن وضعیت شون به بخش فرستاده شدند
ولی متاسفانه اول حافظه شون را از دست داده بود که بع از ام آر آی گفتند گذراستوبه مرور بهبود پیدا ممیکنه
دوم ایشون قبلا هم گاهی دچار اشکال در حرف زدن میشد ولی الان آنقدر مشکل گاهی گیر میکنه که به گریه میوفت ضمنا ما خواستیم بنویسند چیزی را که میخواهن بگند ولی نمی توانند
جراحشون وضع ووزماندقیقی مشخص نکردند ولی پزشک مغز گفتار درمانی تجویز کردند ولی میفرمایندواعصابشونمیفرمایندره بهبودی شون نسبی باشه ومادامالعمر به همین وضعیت.
فقط تاکید دارند هیجان نداشته باشند لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ تبسم:
هموطن گرامی
احتمال دارد که مشکل فوق الذکر نوعی از اختلال تکلم(آفازی)باشد و نه لزوما اختلال بارز حافظه، توصیه میکنم ، در صورت امکان پس از ترخیص با تلفنهای پذیرش کلینیک، جهت یک جلسه معاینه و ارزیابی بالینی هماهنگ نمایید.
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی

نام

ایمیل

وب سایت

کانال تخصصی سکته مغزی

هشدار! کلینیک تبسم (توانبخشی بیماران سکته مغزی) شعبه دیگری ندارد


توجه: هرگونه سوء استفاده از نام کلینیک تبسم (با مدیریت و درمان دکتر روزبه کاظمی از سال ۱۳۸۷) و یا آرم ثبت شده و یا اعلام نام دکتر، پروفسور و ... به عنوان عضو کلینیک تبسم در سایت و یا وبلاگ های به غیر از سایت رسمی تبسم (با آرم ثبت شده به شماره ۱۸۲۱۱۸) غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.