مجله پزشکی و سلامت کلینیک تبسم

آنچه شاید درباره کم خونی نمی دانستید


- کم خـونی علل و انـواع مختلفی دارد ولی کم خـونی در مردان ( بویـژه بالای 40 سالگـی ) و در زنان پـس از یائسگی بایـد جـدی تلقـی شـده و به طـور کامـل بررسـی شـود ( جهـت رد بـدخیمـی ها بویـژه سیستم گـوارش ) .
- کم خـونی مزمـن می تـواند بـدون علامـت باشـد ولـی خستگـی مـداوم ، طپش قلب ، درد قفسه سینه ( بویـژه با فعـالیت ) ، سبکی سر و سیـاهی رفتن چشم ها ، سـردرد ، تنگـی نفس و حتـی وزوز گوش از مهمترین عـلائم کم خـونـی است.
- کـم بود آهـن یکـی از علل شایع کم خونـی در خانمهای جوان ( بدلیل قاعدگی های ماهیانه ) است ولی بروز آن در مردها معمولا نشانه یک بیمـاری زمینه ایست.
- افـراد دچـار کم خونـی شدیـد از نـوع فقـر آهـن عـلاوه بر سایر عـلائم کم خونـی ممکـن است تمایل به جـویدن اجسـام سخت مثل یخ ، گچ دیوار ، مهـر نماز و یا خـوردن خـاک ( Pica)  نیـز داشـته باشـند.
- کم خونـی به دلیل کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک در افـراد دچـار سوء تغـذیه و یا رژیم گیاهخـواری دیـده می شـود و می تواند علائم عصبی از اختلالات حسـی دستها و پاها ،ضعف  عضـلانی تا دمـانس ( آلزایمـر ) شـود .
- عـلائمی چـون سـرد بودن دستـها و پاها ، ریزش مـو بویـژه در شقیقه ها ، ناخـن های قاشقـی شکل و نازک ، سوزش و قـرمزی زبان در فقـر آهـن دیده شده که می تـوانند بـرای پزشـک گمـراه کننده باشنـد.
- منابع خوراکـی غنی از آهـن عبارتند از گوشت قرمـز و سفیـد ، حبـوبات ( نخـود ، عـدس و ...)  مغـزها ( بادام ، پسته و ...) و اسفنـاج.
- مصرف چای و قهوه حداقل یکساعت پس از مصرف آهن خوراکی یا وعده غذایی جذب آهن را کاهش و مصرف مواد حاوی ویتامین C جذب آهن را افزایش می دهند.
-  استفاده از برخی داروها می تواند سبب انواعی از کم خونی شود که مهمترین آن عبارتند از : داروهای رقیق کننده خون ( آسپیرین ، وارفارین ) ، آنتی بیوتیک ، کلرامفیکل ، کورتونهای طولانی مدت ، داروهای ضد صرع وقرصهای ضد بارداری خوراکی.
- به طـور کلـی کم خونـی یک بیمـاری نیست بلکه علامتـی از یک مشکل پشت پرده است که بایـد در همه افـراد مـورد بررسـی قـرار گیرد.

دکـتر روزبـــه کـاظمــی


 

دیدگاه شما

0
 

Name (required)

Email (required)

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

مطالب مرتبط
اینستاگرام تبسم فیسبوک تبسم تلگرام تبسم آپارات تبسم ایستاگرام دکتر کاظمی