تحقیقات و مقالات کلینیک تبسم

بررسی تاثیر اسپلینت Volar-Dorsal Wrist/Hand Immobilization روی دامنه حركتي، اسپاستيسيتي و عملکرد اندام فوقانی مبتلا در بيماران سكته مغزي

12 مهر 1393 06:59 | 0 نظر
دکتر روزبه کاظمی، مالک امینی، آریان شمیلی

چکیدهمقدمه و هدف:

از جمله مشکلاتی که به دنبال سکته مغزی ایجاد می شود اسپاستیسیتی یا بالا رفتن تون عضلانی، کاهش دامنه حرکتی و کاهش عملکرد اندام فوقانی می­باشد. هدف از این مطالعه تعیین تاثیر اسپلینت  Volar-Dorsal Wrist/Hand Immobilization    بر روی عملکرد اندام فوقانی، دامنه حرکتی مفاصل آرنج، مچ دست و متاکارپوفالینجیال واسپاستیسیتی آرنج و مچ دست در بیماران مبتلا به سکته مغزی بود.

روش بررسی:

این تحقیق به روش مداخله ای و به صورت پیش آزمون– پس آزمون (Design test Post – Pretest) انجام شد. یک گروه متشکل از 14 بیمار مبتلا به سکته مغزی با روش غیر احتمالی ساده وارد این مطالعه شدند و بر اساس معیارهای ورود و خروج از مطالعه، انتخاب و پس از ارزیابی اولیه اسپلینت به آنها داده شد و بعد از گذشت یک ماه 11 نفر از آنان دوباره مورد ارزیابی قرار گرفتند. برای ارزیابی اسپاستیسیتی از MAS، دامنه ی حرکتی از گونیامتری و عملکرد اندام فوقانی از فوگل مایر استفاده شد. بیماران اسپلینت را  دو ساعت در روز و تمام شب (6 تا8 ساعت) به مدت 1 ماه  پوشیدند.

یافته­ ها:

تفاوت عملکرد اندام فوقانی قبل وبعد از استفاده از اسپلینت با 04/0= P(v)معنی دار بود و تفاوت دامنه حرکتی مفاصل آرنج و دست و اسپاستیسیتی آرنج و مچ دست قبل و بعد از استفاده از اسپلینت با 05/0P(v)> معنی­دار نبوده است.

نتیجه گیری:

نتایج تحقیق نشان می­دهد که استفاده از اسپلینت Volar-Dorsal Wrist/Hand Immobilization می­تواند عملکرد اندام فوقانی مبتلا در بیماران سکته مغزی را بهبود بخشد. اگر چه تغییراتی در  اسپاستیسیتی و دامنه حرکتی در استفاده کوتاه مدت از اسپلینت یعنی به مدت 1 ماه دیده شد اما این تغییرات معنی داری نبود که نیازمند مطالعات بیشتری می­باشد.

کلید واژه ها:

سکته مغزی، اسپلینت، اسپاستیسیتی، دامنه حرکتی، عملکرد
تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 2.33 با 3 رای

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
جستجو در مقالات کلینیک تبسم
آرشیو زمانی مقالات کلینیک تبسم

کانال تخصصی سکته مغزی

هشدار! کلینیک تبسم (توانبخشی بیماران سکته مغزی) شعبه دیگری ندارد


توجه: هرگونه سوء استفاده از نام کلینیک تبسم (با مدیریت و درمان دکتر روزبه کاظمی از سال ۱۳۸۷) و یا آرم ثبت شده و یا اعلام نام دکتر، پروفسور و ... به عنوان عضو کلینیک تبسم در سایت و یا وبلاگ های به غیر از سایت رسمی تبسم (با آرم ثبت شده به شماره ۱۸۲۱۱۸) غیرقانونی بوده و پیگرد قضایی خواهد داشت.