پرسش کاربران و پاسخ تبسم
توجه! شما می توانید در این بخش پرسش ها و یا مشکلات خود را از طریق فرم ارسال پرسش در این صفحه با پزشکان کلینیک در میان بگذارید و پاسخ مناسب دریافت نمایید.
❓پرسش شما:
پدر من هفت ماه پیش سکته کرد،که بیناییش تا حدودی از بین رفته،البته کامل نه،شاید حدود پنجاه درصد،سوالم اینه که تو مرکز شما روشی برای بهبود بینایی وجود داره،بینایی بیمار زیاد از بین نرفته

🗯پاسخ تبسم:
دوست گرامی
در این مورد متاسفانه  هیچ مرکزی و هیچ روش درمانی موثری وجود ندارد،ولی معمولا بینایی تا ۱۸ ماه پس از آسیب به درجاتی بهبود میابد(ولی هرگز طبیعی نمیشود)
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
با سلام و خسته نباشید خیلی خوشحالم این کلینیک رو پیدا کردم و امیدوارم که بهبودی برای مادرم در این کلینیک حاصل بشه.
مادر من حدود ده سال پیش سکته مغزی کردند ولی آسیب زیادی ندیدن و فقط سمت راست بدن کمی بی حس بود که اون هم خدارو شکر به مرور برطرف شد از اون سکته به اینور تعادل ندارن و روز به روز بدتر هم میشه.  حدود دو هفته پیس فشارشون رفت بالا و حالت تهوع و استفراغ داشتند بعد از اون عدم تعادلش بیشتر شده، لرزشش ببشتر و حرف زدن در خواب،توهم و جهش های شدید در خواب دارند که خیلی نگرانم کرده. میخواستم ببینم بهتر میشن.  البته وقت حضوری گرفتم برای فردا تا از نزدیک معاینه بشن.
🗯پاسخ تبسم:
سلام
مادر و مدارک پزشکی را به همراه داشته باشید،ابتدابا معاینه بالینی باید منشا مشکل و سپس برنامه درمانی مشخص شود.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
با سلام حدود یکسال است پدر همسرم دچار سکته مغزی دوم  شده است. اوایل خیلی حالش بد بود ولیکن الان با کمک قضای حاجت و استحمام هم می بریم و می تواند تا حدودی راه رود ولیکن مشکل تکلم دارد و تکلمشان نامفهوم است ضمنا دست راست را نیز به سختی حرکت می دهد جلساتی نیز به گفتاردرمانی و کاردرمانی می بریم ولی پیشرفت قابل توجهی ندارد ایشان 65 ساله هستند. لطفا راهنمایی کنید. ممنون
🗯پاسخ تبسم:
دوست عزیز
بهترین راه گرفتن وقت برای بررسی بیمار و مدارک مربوطه از نزدیک است،پس از بررسی میتوان در مورد امکان پیشرفت بیشتر،ابراز نظر کرد.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
سلام وقتتون بخیر.سپاس برای کانال خوب و مفیدتون. پدر من دچار سکته مغزی شدند ایشون ۵۴ ساله هستند و یک ماه و نیم در بیمارستان درحالت کما بودن و بعد بهوش اومدنشون یک ماه بستری و الان یک ماه و نیم که آوردیمشون خونه. حالا دست و پای چپشون حرکت نداره و توهماتی دارن افرادی رو در خونه میبینن که وجود ندارن. میخواستم بپرسم چکار باید بکنم برای بهبودی سریعترشون اگه راهنماییم کنید که توی رشت پیش کدوم همکارتونم برم ممنون میشم

🗯پاسخ تبسم:
دوست گرامی
توانبخشی صحیح و چند تخصصی تنها راه بهبود بیمار شماست،توهم و بیقراری بویژه نزدیک و در طول شب(و گاها اول صبح)در بیماران دچار آسیب نیمکره راست مغز(سمت چپ بدن)شایع است که در مورد آن در بخش پاسخ های ساده صحبت شده،این مسئله تا حدود زیادی قابل درمان است.
موفق باشید.
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
با سلام.آقای دکتر آب آوردن ریه آیا خطرناک است و درمان آن به چه صورت است؟

🗯پاسخ تبسم:
دوست گرامی
آب آوردن ریه(ادم ریه) علل مختلفی دارد و بر اساس علت میتواند خطرناک تا کم خطر باشد،معمولا بر اساس نوع و شدت آن با درمانهای دارویی و رفع عامل زمینه ای و در موارد تجمع مایع در فضای جنب(پلورال افیوژن)با سوزن قابل تخلیه است.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
آقای دکتر با تشکر از شما.عمل پیک‌ گذاری خطری برای بیمار در آینده نداره. یادرحال حاضر .تنفس بعد از انجام تراک بهتر شده یعنی از دستگاه کمکی جدا و در صورت لزوم فقط شبها  وصل میشه .با این اوضاع بعد از پیک گذاری میشه خونه برد وازاون مراقبت خانگی انجام داد؟

🗯پاسخ تبسم:
دوست عزیز
در درجه اول باید از وضعیت مناسب تنفس مطمئن شد و بعد گاها میتوان تا یکماه بیشتر با لوله بینی تغذیه را ادامه داد تا زمانی که درمانگر مجربی احتمالا بتواند وضعیت بلع خود به خود را بهبود ببخشد،اگر این روش موفق نبود از تعبیهPEGکه روشی تقریبا بیخطر و متداول است،استفاده خواهد شد.
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:

سلام .مادرم حدود دو ماه است که‌ سکته مغزی .آمبولی. کرده هوشیاری خوبه عمل آنژیو را انجام داده وعمل تراک گذاری  را انجام داده به دلیل کوتاه بودن گردن عمل بلع را نمتواند انجام بدهد با ضعیف. صحبت نمیکند.تنها مشکلی که فعلا مشاهده میشود ترشح  است که به صورت سفید است و الان دو ماه است که در آی سی یو هست.دکتر ریه اجازه مرخصی نمی‌دهد متخصص اعصاب میگه تمام اقدامات را انجام دادم. و دست وپای چپ حدود شش ماه زمان میبره .لطفا پاسخ سوال را بفرمایید آقای دکتر سن مادرم ۵۵ ساله

🗯پاسخ تبسم:
دوست گرامی
سوالی را به طور مشخص مطرح نکردید،ولی در صورتیکه بیمار تنفس و سطح هوشیاری مناسبی دارد و علائمی از عفونت واضح ریه،مثل تب،افزایش سرفه و ترشحات،گرافی ریه غیر طبیعی و معاینات بالینی به نفع عفونت ندارد،لزومی به ماندن در بیمارستان بخصوص در ICU (با اطلاعات موجود)به نظر نمیرسد،باید روی بهبود بلع بیمار و یا در صورت عدم امکان، تعبیه یک راه تغذیه موقتی(مثلPEG) تا زمان بستن تراکئوستومی نیز فکر کرد.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:

سلام. پدرم ٦٠ ساله ١١ ماه پيش سكته كردن. سكته بخاطر لخته خون بوده. حدود يك ماه يا كمتر تو كما بودن و بعد كه بهوش اومدن بيشتر توانايي هاشون رو از دست دادن. بينايي كاملا از بين رفته. سمت چپ تقريبا كاملا فلجه ولي يكم حركات غير ارادي داره. سمت راست رو تا حدي ميتونه تكون بده. جلسات متعدد فيزيوتراپي هم هيچ اثري توي بهبودي نداشت. حافظه و عقلشون هم بسيار اسيب ديده. جوري كه خودشون متوجه نيستن كه سكته كردن و حتي توهم بينايي دارن. فكر ميكنن ميبينن. برا اينكه چشمشون و عقل و حافظه شون برگرده راهي هست؟

🗯پاسخ تبسم:

دوست عزیز
با وجودیکه MRIدر دسترس نیست احتمالا بیمار شما در ساقه و لوب پس سری دچار سکته شده اند(=سندرم نوک بازیلر)این بیماران دچار اختلالات متعدد خلقی، شناختی و بینایی میشوند،متاسفانه پیش اگهی بهبود این حالت زیاد امیدورار کننده میست ولی به تدریج علایم به درجاتی بهبود میابند که البته خیلی قابل توجه نخواهد بود.
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
عذر میخوام درمورد نیمه در رفتگی شانه دست راست پدر چطور؟ البته پدر توسط ارتوپد ویزیت و معاینه نشدن و فیزیوتراپشون میگن این نیمه در رفته گی هست که اگه مراقب باشیم به مرور جا میفته.

🗯پاسخ تبسم:
نیمه در رفتگی در صورت  عدم مراقبت ودرمان صحیح میتواند سبب گرفتاریهای گاها جدی  تاندونی و حتی عصبی شود، حفظ راستای صحیح بازو-کتفی،حمایتهای شانه ای(neo shoulder support مثل)
الکتروتراپی عضلات مربوطه، kinesio Taping متناوب و....از اصول اولیه درمان است.
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:

سلام آقای دکتر با راهنمایهای شما خوشبختانه مشکل بلع پدرم برطرف شده الان پنج ماه از عمل باز قلب و همزمان عمل سکته شدید مغزی میگذرد در حال حاضر از لحاظ تعادل نشستن و چرخیدن و حرف زدن کامل مشکلی ندارند سمت چپ بدن حس دارد و با گفتن ما عمل حرکت دادن را انجام میدهد فقط هنگام ایستادن مشکل دارند ولی روی تخت همان پای چپ را به راحتی بالا و پاییین میکنند، با توجه به اینکه میگن زمان طلایی شش ماه میباشد و ما یک ماه دیگر وقت داریم چه پیشنهادی برای راه رفتن دارید در ضمن مرتب فیزیوتراپی میشن با تشکر

🗯پاسخ تبسم:

دوست گرامی خوشحالم که مشکل بزرگ بیمارتان حل شده
امروزه دیگر بر روی ۶ ماه اول به عنوان زمان طلایی تکیه نمیشود،بیمار سالها امکان پیشرفت را خواهد داشت ولی به هرحال چندین ماه اول درمانها سریعتر و آسانتر است.اگر توانبخشی صحیح را ادامه دهید بیمار شما به احتمال زیادی به راه رفتن خواهد رسید.
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
صفحه 54 از 61ابتدا   قبلی   49  50  51  52  53  [54]  55  56  57  58  بعدی   انتها