پرسش کاربران و پاسخ تبسم
توجه! شما می توانید در این بخش پرسش ها و یا مشکلات خود را از طریق فرم ارسال پرسش در این صفحه با پزشکان کلینیک در میان بگذارید و پاسخ مناسب دریافت نمایید.
❓پرسش شما:
با سلام می خواستم بدانم فردی که 20 سال پیش سکته کرده و یک طرف بدنش لمس می باشد و هنوز هم همینگونه است راه بهبودی دارد و اگر دارد به چه ترتیب ضمنا به صورت دوره ای پیش دکتر می رویم و دارو فشار و ... میدهد ممنون
🗯پاسخ تبسم:
متاسفانه میزان بهبودی پس از این مدت،ناچیز و بسیار کند خواهد بود.
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
سلام. وقت به خیر. متاسفانه پدر خانمم  دچار سکته مغزی شدن. حدود ۴۰ روز قبل. مدت چهار روز است که از بیمارستان مرخص شدند. سمت راست بدنشون بی حس است. تکلم در حد یکی دو کلمه بصورت گنگ دارند.مریض ۷۵ ساله هستند. تعریف مرکز شما رو از یکی از بیماران که بهبود پیدا کرده بود شنیدیم.من طبق راهنمایی همکارمون براتون دارو هایی که مریضمون مصرف میکنن ارسال میکنم. و شرح حال دکتر که زمان بستری به ما داده رو. میخوام بدونم چه کمکهایی رو شما میتوانید به ما و بیمارمون بکنید تا سریعتر و بهتر بهبود پیدا کنند. با تشکر

🗯پاسخ تبسم:
با درود
با توجه به درگیری نیمکره چپ مغز و تکلم ،شروع هرچه سریعتر توانبخشی به ویژه گفتار درمانی توصیه میشود،در صورت عدم امکان مراجعه به کلینیک میتوانید در ابتدا از خدمات در منزل تبسم بهره مند شوید، چون سکته بیمارتان ازنوع خونریزی بوده ، مشکلی در داروها  وجود ندارد.
موفق باشید-دکتر روزبه کاظمی 
متن کامل
❓پرسش شما:
سلام. پدرم ٦٠ ساله ١١ ماه پيش سكته كردن. سكته بخاطر لخته خون بوده. حدود يك ماه يا كمتر تو كما بودن و بعد كه بهوش اومدن بيشتر توانايي هاشون رو از دست دادن. بينايي كاملا از بين رفته. سمت چپ تقريبا كاملا فلجه ولي يكم حركات غير ارادي داره. سمت راست رو تا حدي ميتونه تكون بده. جلسات متعدد فيزيوتراپي هم هيچ اثري توي بهبودي نداشت. حافظه و عقلشون هم بسيار اسيب ديده. جوري كه خودشون متوجه نيستن كه سكته كردن و حتي توهم بينايي دارن. فكر ميكنن ميبينن. برا اينكه چشمشون و عقل و حافظه شون برگرده راهي هست؟
🗯پاسخ تبسم:
دوست گرامی
علائم فوق به نفع سکته وسیع جریان خون خلفی ویا فقدان اکسیژن منتشر مغز(مثلا در ایست کوتاه مدت قلبی)است،متاسفانه درمان خاصی در حال حاضر کمک کننده نخواهد بود تنها گذشت زمان به همراه مراقبت صحیح جهت پیشگیری از عوارض جسمی،میتواند عوارض بیمار را کاهش دهد.
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما پدرم من در تاریخ 27/ 6 /95 در سن 65 سالگی دچار سکته مغزی هموراژیک شد .بعد از 20روز بهبود یافت ومرخص شد ولی بخاطر ضعف جسمانی دوباره به بیمارستان مراجعه کردیم که در بخش icu بستری شد .درضمن در این مدت فیزیوتراپی می شد ولی متا سفانه دچار آمبولی ریوی شد.و به علت اینکه قسمت مغز خونریزی و تورم داشت .داروهای ضد انعقاد زیاد قابل استفاده نبود .که درتاریخ 28 /7/ 95فوت شدند.سوال من اینکه آیا کادر پزشکی کوتاهی کرده .وآیامی شد کار برای ایشان کرد.ببخشید طولانی شد متشکرم
🗯پاسخ تبسم:
دوست گرامی
از فوت پدر شما متاسفیم،آمبولی ریوی عارضه ای شایع و خطرناک در بیماران سکته مغزیست،با توجه به احتیاط در تجویز داروهای ضد انعقاد در بیمار شما،پیشگیری و تشخیص زودرس این بیماری(که منَشا آن اغلب در پای مبتلاست)با تیم توانبخشی بوده که پس از رسیدن لخته به ریه،احتمال درمان  موفق بالا نیست.
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:
با سلام و تشکر بابت سایت پرمحتوا و عالی ببخشید 51 ساله هستم و مدت 9 ماه میشه که سکته مغزی کردم هیچ سابقه بیماری زمینه ای نداشتم.مرحله حاد بیماری که لخته در شریان کاروتید سمت چپ بود با دارودرمانی و مصرف قرص وارفارین حل شد. نزدیک به 110 جلسه فیزیوتراپی و 20 جلسه طب سوزنی رفته ام.الان پای چپ حرکت پیدا کرده و دست چپ با همکاری دست راست بالا و پایین میرود بدون هیچ گونه دردی(اوایل درد و حساسیت را داشتم).در خانه دوچرخه ثابت و قرقره جهت حرکت دست تعبیه کرده ام.توصیه درمانی خاصی دارین آقای دکتر؟؟ آیا لزومی دارد به کلینیک شما مراجعه کنم؟؟ باتشکر سلیمانی نیشابور
🗯پاسخ تبسم:
دوست عزیز
در صورتیکه در شهر نیشابو ساکن هستید،توصیه زیادی به مراجعه به تبسم ندارم،درمانهای دست (در کلینیک و در منزل)باید حداقل ۳ ساعت(در دو نوبت) پیگیری شوند،به نظر میرسد وضعیت دست شما به نسبت زمان سپری شده،عقب است.
موفق باشید-دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
❓پرسش شما:

با سلام. پدرم 80ساله حدود 2ماه پیش سکته مغزی شده اند و سمت چپشان ضعیف شده که بنابه دلایلی متاسفانه فیزیوتراپی ایشون بعد از یک ماه شروع شده که خوشبختانه پیشرفت نسبی در خصوص حرکت پا و دست داشته اما افتادگی و کجی گردن داره و بیشتر اوقات بسیار آهسته و با انرژی کم صحبت میکنه .چگونه می توان این عوارض را برطرف کرد؟ ضمنا بسیار کم اشتها و باید به اجبار اندک غذایی را به ایشان بدهیم اگر در این خصوص نیز راهکاری ارائه فرمائید ممنون می شوم. با تشکر

🗯پاسخ تبسم:

دوست گرامی
به نظر میرسد ضعف عضلات حلق و حنجره و گردن در بیمار شما بارزتر است،البته گاهی علت ضعف عضلات نیست و عارضه ای از آسیب سمت راست مغز است(neglect )
 گفتا درمانگر با تجربه میتواند روی بهبود ظرفیت ریوی و افزایش تون صدا تأثیر گذارد. تغذیه در سایت مطرح شده.
موفق باشید
متن کامل
❓پرسش شما:
سه روز بعد از بستري در آي سي يو جراحي مغز روند پيشرفت عمومي بيمار متوقف و يا بسيار كند بوده حتي قدرت بلعيدن نيز از بين رفته وبيمار اكثر مواقع در حالت خواب به سر ميبرد ولي فاكتورهاي حياتى و سطح هوشيارى تحت كنترل بوده و رضايت بخش است، علت چيست?
🗯پاسخ تبسم:
سلام
با اطلاعات کم موجود ۲ احتمال اصلی قابل طرح است:
۱. بروز عفونت بویژه ریوی و یا ادراری
۲.ادم مغز(افزایش فشار مغر)پی از جراحی
برای راهنمایی بیشتر اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.
موفق باشید-دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
پرسش کاربر:
سلام آقای دکتر. صورتم درگیر حساسیت به لمس نیست. دست راستمم درگیر نیست. اما باقی اندام سمت راستم درگیرن. و وقتی درد پخش شه تو کل بدنم پخش میشه بخصوص صورتم و دست و پای راستم. باید چکار کنم؟ شما میتونید بررسیم کنید؟ و درمان دارم؟


پاسخ تبسم:دوست گرامی
سلام، برای بررسی بالینی میتوانید با کلینیک تماس بگیرید،تشخیص عامل شکایت شما مهترین قدم است،کلیه مدارک پزشکی را به همراه داشته باشید.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
پرسش کاربر:
باعرض سلام ووقت بخیر
درمورد درمان با استفاده از روش rTMS چندتا سوال دارم
اولا ادرستون کجاست؟.
واین روش درمانی دارین یانه؟؟
یکی از فامیلمون 58 ساله در اثر سکته مغزی طرف چب بدنش را ازکار افتاده...
یک سال ونیم کذاشت و حالش یه کم خوب شده... الان میتواند دست چپشو ببنده اما نمیتواند اینو باز بکنه بدون اینکه از دست دیگرش کمک بکن
با این روش درمانی وضعیتش خوب میشه؟؟.
چون خودش ایرانی نیست
یا اینکه از کشور سوریه
 بیاد اینجا و حالش درست نشه...
خواست بدونیم با این روش درمان وضعیتش درست میشه یانه

یک ویدیو براتون زدم تا وضعیتش خوب درک کنید

پاسخ تبسم:دوست گرامی
 سالهاستTMSدر این مرکز مورد استفاده است(به عنوان اولین مرکز در این زمینه) در مورد بیمار شما امکان مفید بودن TMSدر کنار سایر درمانها وجود دارد،ولی با توجه به گذشت ۱.۵ سال طول مدت درمان طولانی تر و پیشرفت آرامتری انتظار میرود.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
پرسش کاربر:
سلام. ممنونم از توجه و پاسخگوییتون.
مشکلم ابداً با بی حسی و کم حسی شروع نشد. اولین بار با آلودینیا و حساسیت به لمس متوجه مشکلم شدم که خواستم سمت راست گردنم رو بخارونم. همینکه دستم به گردنم خورد یه حالت عجیبی پیچید تو مسیر گردن به دست راستم که تا اون موقع همچین حالتی رو ندیده بودم و بشدت وحشت کردم. اون حالت حدود 3 ثانیه طول کشید. و بعد از اونروز دیگه سمت راست گردنم به لمس حساس بود و تو این 5 سال حساسیت به تدریج به سمت پایین پیش رفته و کل سمت راستم رو گرفته. دردش هم از 3 ثانیه به 30 ثانیه درد شدید و وحشتناک تبدیل شده. بعلاوه حساسیت به سرما هم اضافه شده بهش. توزیع دردش خیلی مبهمه اول یه حالت کرختی و شوک و سرمای شدید بهم دست میده بعد تبدیل به درد میشه. حالتی که تا امروزم نتونستم درکش کنم. اما تا جاییکه بدونم اول درد از مسیر گردن و شانه میاد تو دست راستم بعد پای راستم. بعد شکم و کمرم و کمی هم میره تو سمت چپ بدنم. بعد میاد تو صورتم و بحدی درد داره که از خود بیخود میشم. بعدش انگشتان دستام به شدن چنگ میشن و درد تموم میشه. این حالتا کم کم تو این 5 سال اضافه شده هر سوال دیگه ای درباره جزئیاتش داشتید با اشتیاق و به امید درمان و تشخیص جواب میدم. ممنونم

پاسخ تبسم:
دوست گرامی در صورتیکه این مشکل یکطرف است(بویژه اگر صورت را هم درگیر کرده باشد) احتمال مشکل در مغز یعنی درد مرکزی(بویژه تالاموس مثلThalamic pain یاdejerin Raussy syndrome یا آسیبهای دژنراتیو مغزی و...) بسیار محتمل تر است ،احتمال نوروپاتی محیطی
بسیار کم است،ارتباط به زخم پشت گوش محتمل نیست و   با احتمال کمتر نخاع گردنی میتواند منشا درد باشد(اگر صورت درگیر نیست)،تصویر برداری دقیقتر مغز و نخاع گردنی(MRS و در درجه دوم MRIبا ماده حاجب) میتواند کمک کننده باشد.درمانهای دارویی و حتی جراحی در صورت مشخص شدن علت عارضه وجود دارند.
موفق باشید
دکتر روزبه کاظمی
متن کامل
صفحه 57 از 61ابتدا   قبلی   52  53  54  55  56  [57]  58  59  60  61  بعدی   انتها